ATP GreenX: Yenilenebilir Enerji Sertifikalarıyla Yeşil Geleceğe Adım Atın

GreenX ile çevre dostu bir geleceğe adım atın. Yenilenebilir enerji sertifikalarını kolayca alıp satın.
Geleceğe güvenle ilerleyin!

ATP GreenX, yeşil ve karbon sertifikaları ticaretini kolaylaştıran yenilikçi bir platform sunuyor.

Tüm yenilenebilir enerji ve karbon sertifikalarının tek bir platformda alınıp satıldığı dijital pazar yeri.
Blockchain teknolojisinin kullanıldığı ilk dijital yeşil enerji pazarı
Enerji sektöründe dijital ödeme sistemlerinin ilk kez kullanıldığı ticaret ortamı

Küresel Yeşil Enerji Ağı

Blockchain teknolojisinin şeffaflığından yararlanarak, dijital cüzdan altyapısıyla paranızın güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Tek platform

Tüm yenilebilir enerji, karbon ve yeşil sertifikaların alınıp satıldığı merkezi pazar

Blockchain teknolojisi

Blockchain destekli yeşil enerji pazar yeri

Dijital takas ve saklama

Merkez bankası güvenceli takas ve saklama hizmeti

Şeffaf veri ve güvenli ticaret

Gerçek zamanlı veri erişimi ve yüksek güvenlik standartlarıyla ticaret

Daha Yeşil Bir Geleceğe…

Üyelerimiz

Sanayi Kuruluşları için
ATP GreenX

Sanayi kuruluşları, ATP GreenX platformunu kullanarak enerji piyasa verilerini anlık takip edebilir. Güvenli ve şeffaf bir ticaret ortamında enerji alım ve satım işlemlerini hızlı ve dijital bir şekilde yönetebilirler. Ayrıca, tek bir platform üzerinden birçok tedarikçiye ulaşma avantajına sahiptirler. Bu sayede sadece işlerini kolaylaştırmakla kalmazlar, aynı zamanda sürdürülebilirliğe de katkı sağlarlar.

Enerji Üreticileri için
ATP GreenX

Enerji üreticileri, ATP GreenX platformunu kullanarak tek bir platform üzerinden birçok tedarikçiye erişebilirler. Etkin portföy yönetimi ile pazar hacmini büyüterek uluslararası piyasada daha etkin bir rol oynayabilirler ve enerji piyasa verilerini anlık takip edebilirler. Ayrıca, ATP GreenX, size dijital ödeme sistemleri ile güvence sunarak tahsilat işlemlerinizi kolaylaştırır.

Finansal Kuruluşlar için
ATP GreenX

Finansal kuruluşlar, ATP GreenX platformu aracılığıyla yeşil enerji piyasası verilerini takip edebilir ve uluslararası pazarlara kolayca erişebilirler. Bu platform sayesinde, müşterilerin karbon azaltma hedeflerini yakından takip ederek RE100 sürdürülebilirlik endeksi değerine doğrudan etki sağlayabilirler. Ayrıca, yeşil bankacılık için etkili raporlama araçlarına erişim sağlayarak sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını destekleyebilirler.

Hizmetlerimizle yenilenebilir enerjinin tüm paydaşlarına dokunuyoruz

ATP GreenX ile yenilenebilir enerji ve karbon sertifikalarının ticaretini tek platformda yapabilirsiniz!

En Güncel Haber ve İçerikler

Avrupa Birliği'nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM), karbon emisyonlarını azaltmayı ve küresel pazarda AB end...
Yeşil enerji platformu ATP GreenX, yenilenebilir enerji ve karbon sertifikalarıyla, Türkiye’nin öncü hava yolu şirketi P...

Yeşil enerji sertifikalarının önemi ve ATP GreenX üzerinden nasıl erişilebileceği hakkında kapsamlı bir rehber.

Dünyada ve Türkiye'de yeşil enerji pazarındaki gelişmeler, enerji görünümü ve yeşil enerji konusunda ülkemizde atılması ...
ÇOK YAKINDA ATP GreenX ile geleceğe yeşil bir adım atın ATP GreenX, Türkiye'd...

Sık Sorulan Sorular

Güneş, rüzgar ve su gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjidir.

Güneş, rüzgar ve su gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjidir.

Yeşil Enerji Sertifikası, kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan olduğunu kanıtlayan, uluslararası geçerliliğe sahip, şeffaf ve takip edilebilen bir belgedir.

Yenilenebilir Enerji Sertifikası ve Karbon Azaltım Sertifikası şeklinde 2 tür sertifika mevcuttur:

Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarının raporlanması zorunlu, Kapsam 3 emisyonlarının raporlanması  gönüllük esasına dayalıdır.

Kapsam 1 Emisyonları

REDD+ | CCBS | VCS | GS

Doğrudan şirkete ait ve kontrol edilen kaynaklardan gelen emisyonlardır.

Kapsam 2 Emisyonları

I-REC | Go | YEK-G| REC

Kapsam 2 emisyonlarının tek kaynağı elektrik tüketimidir.

Kapsam 3 Emisyonları

REDD+ | CCBS | VCS | GS

Dolaylı kaynaklardan gelen emisyonlardır. (Bina, araç, makine gibi sermaye mallarının kullanımı)

AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde, Sınırda Karbon Vergisi Uygulaması (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM) 2023 yılı itibari ile yürürlüğe girmiştir. Yeşil Enerji Sertifikaları, AB karbon vergisi yükümlülüklerinde ve sınırda karbon vergisine karşılık olarak kullanılan bir enstrümandır.

Yeşil Enerji Sertifikaları, sürdürülebilirliği sağlamanın global ölçekte kabul edilmiş bir yoludur. İhracatta ve uluslararası rekabette yaşanması muhtemel dezavantajlı durumların önüne geçilmesine imkan sağlamaktadır.

Çok yakında ATP GreenX platformu üzerinden tüm yeşil enerji sertifikalarına kolayca ulaşabileceksiniz.

Temiz enerjiye ve net sıfır emisyonlu bir geleceğe geçişi hızlandırmak için özel olarak tasarlanmış finansal kurumlardır. Yeşil enerji ve sertifika kullanımı, ucuz ve yeşil finansmana kolay ulaşımı sağlar.

ATP YAZILIM VE TEKNOLOJİ A.Ş, SiPay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi (“SiPay”) ile arasındaki temsilcilik sözleşmesi doğrultusunda; 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun (“Kanun”) kapsamında elektronik para ve ödeme kuruluşu olan SiPay’in temsilcisi sıfatıyla faaliyet göstermektedir. Bu doğrultuda, işbu dijital platform üzerinde sunulan ödeme ve elektronik para hizmetleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş. nezdinde lisanslı bir ödeme ve elektronik para kuruluşu olan SiPay tarafından sunulmaktadır.

Bizimle İletişime Geçin!

Çözümi hizmet ve markalarımızla ilgili bilgi almak, teklif talep etmek ve bizimle her konuda iletişime geçmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.