Haber ve Makaleler

2022 Yıl Sonu Finansal Sonuçları Açıklandı

2022 Yılı geliri bir önceki yıla göre yüzde 99,4 büyüyerek 497,6 Milyon TL oldu.

ATP, 2022 yılı finansal sonuçlarını yayınladı. Şirketin 2022 yılında geliri yüzde 99,4 büyüyerek 497,6 Milyon TL olarak gerçekleşirken, Brüt Karı yüzde 162,4 artarak 244,6  Milyon TL’ye ulaştı. Yıllık Net Kar da yüzde 73,5 artarak 116.7 Milyon TL olarak gerçekleşti.
Sonuçları değerlendiren ATP Genel Müdürü Ümit Cinali, “Şirketimiz, dünya ekonomilerindeki belirsizlikler ve yakın coğrafyamızda jeopolitik risklerin yaşandığı bir yılda, önemli bir büyüme başarısı gösterdi.  Sürdürülebilir büyümemiz, müşterilerimize sunduğumuz hizmetler, orta ve uzun vadeli planlarımız ve çeşitlendirilmiş iş modelimizin sonucudur”  dedi.   ATP’nin finansal performansından duydukları memnuniyetini aktaran Cinali, “Yüksek enflasyon ortamının iş dinamiklerini etkilediği bir dönemde ciromuzu yüzde 99,4 oranında arttırarak,  yüzde 30’a yakın reel büyüme kaydettik.   Fiyat ve çalıştığımız yabancı para birimi değişimlerinin enflasyonun gerisinde kaldığı bir dönemde, FAVÖK ve Net Kar kalemlerinde de sağlıklı büyümemizi sürdürmemiz memnuniyet vericidir”
ATP’nin teknoloji alanındaki kazanımlarına değinen Cinali “2022 yılında hizmet verdiğimiz sektörlere bir çok alanda yenilikler içeren çözümlerimizle katkıda bulunduk. Konuk ağırlama sektörüne Android işletim sistemi ile çalışan, maliyet avantajları sağlayan, çözümler sunduk. Yeni Mutfak Görüntüleme Sistemimizi, restoran ziyaretçilerinin kendi siparişlerini oluşturabilecekleri dokunmatik ekranlı Kioskları ve restoran sistemlerinin uzaktan yönetimini gerçekleştiren  Zenia Destek Merkezi’ni hayata geçirdik. Dünyanın 2. büyük hızlı servis restoran (QSR – Quick Service Restaurant) zinciri Subway’i çözüm portföyümüze ekledik. Dünyanın en büyük 20 QSR markasından dördüne çözümler üretiyoruz.”
ATP’nin hizmet verdiği diğer sektörler hakkında da bilgi veren Cinali, “Finans başta olmak üzere sektörel çözümlerimizin sayısını her yıl artırıyoruz. Oluşturduğumuz stratejik iş ortaklıkları ile müşterilerimizin uçtan uca ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Esnek ve sektörel tecrübelerimizi yansıtan çözümlerimiz ile geçtiğimiz yıl 151 yeni müşteri kazandık” dedi.
Yeni Girişimlere Destek Vermeye Devam Edeceğiz
2022 yılında ATP Capital (GSYO) ilk yatırımını AtaExpress ile gerçekleştirdi. AtaExpress’in birimleri Tıkla Gelsin sipariş ve Fiyuu teslimat platformlarının büyümelerini yakından takip ettiklerini aktaran Ümit Cinali: “AtaExpress’in hizmet verdiği marka sayısının artmasını sağlayacak teknolojilere katkılarda bulunarak şirketin çevrimiçi sipariş ve teslimat sektörlerinde gerçekleştirdiği pazar payı büyümelerini destekliyoruz. Aralık 2022 itibarıyla değeri 845 Milyon TL’ye ulaşan AtaExpress yıl sonunda 241 markaya 1.388 lokasyonda hizmet veriyordu. ATP Capital, AI, robotik (mutfak otomasyonu), lojistik, fintech, blockchain ve IoT alanlarında  stratejik yatırım fırsatlarını değerlendiriyor” mesajlarını aktardı.

Temettü Dağıtımı
ATP Yönetim Kurulu, temettü politikası çerçevesinde ATP’nin hissedarlarına dağıtılabilir Net Dönem Kâr’ın yüzde 30’unun dağıtılmasına karar verdiğini duyurdu. Nihai kararın Genel Kurul onayına tabi olarak alınması bekleniyor.

ATP Hakkında
ATP, şirketlerin kritik süreçlerine kurumsal yazılım ve altyapı çözümleri sağlayan teknoloji şirketidir. Ata Holding bünyesinde yer alan ve halka açık olan ATP’nin Tradesoft, Zenia ve ATP Digital markaları farklı sektörlere hizmet vermektedir. Tradesoft, sermaye piyasaları ve finans sektörü için kapsamlı yazılım platformları geliştirmektedir; Borsa İstanbul işlem hacminin rakip sistemler arasındaki en büyük payına sahiptir. Zenia’nın Hero hızlı servis restoran zincir yazılımları, küresel markalarda 2.900’den fazla restoranda kullanılmaktadır. ATP Digital, ürünleri ve yazılım hizmetleri ile orta ve büyük ölçekte şirketlerin dijital dönüşüm projelerini üstlenmektedir. Türkiye, Çin ve EMEA Bölgesinde 610  müşterisi bulunan ATP, 2020 senesinde TS China şirketinin yüzde 51’ini satın alarak Çin ve Asya Pasifik pazarlarına adım atmıştır. 2021 senesinde ArGe merkezi çalışmalarını kurduğu Konuk Ağırlama Teknolojileri ve Uygulamaları A.Ş şirketi ile desteklemiştir. 2022 yılında ATP Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin kurulumu ile şirketin global ölçekte büyümesine stratejik destek sağlayacak girişimlere yatırım yapılmasını sağlayacak yapıyı oluşturmuştur. Hizmet verdiği sektörlerde yenilikleriyle öne çıkan ATP Ar-Ge Merkezi, yürüttüğü yapay zeka, büyük veri, makine öğrenimi ve derin öğrenme çalışmaları ile kurumların değişim risklerini yönetmelerine ve fırsatlara dönüştürmelerine destek olmaktadır. Web Sitesi: www.atp.com.tr

Önceki İçerik

ATP CEO’su Ümit Cinali’den Teknolojik Girişimlerine Stratejik Destek

Sonraki İçerik

Teknoloji Sektöründe Kadınların Zamanı

Bizimle İletişime Geçin!

Çözümi hizmet ve markalarımızla ilgili bilgi almak, teklif talep etmek ve bizimle her konuda iletişime geçmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sonuçlarınız burada görüntülenecek