Haber ve Makaleler

Zenia ile Konuk Ağırlama Sektörünün Değişimine Öncülük Ediyoruz

ATP CMO’su Dr. Murat Aras, Para Dergisi’nde Zenia’nın konuk ağırlama sektörüne yönelik sunduğu yenilikçi teknoloji çözümlerini anlattığı yazısıyla yer aldı.

ATP’nin stratejik olarak konuk ağırlama teknolojilerine odaklanan markası Zenia, restoranların değişen ihtiyaçlarını uçtan uca çözümlerle karşılıyor.

Zenia’yı tanıyabilir miyiz?

Konuk ağırlama büyük dönüşümlerin eşiğinde olan bir sektör. Çoğalan alternatiflere, değişen alışkanlıklara ve sosyo-ekonomik nedenlere bağlı olarak müşteri beklentilerinin durmaksızın arttığını ve farklılaştığını görüyoruz. Rekabetle beraber müşterilerin fiyat etiketi ve kalite konusundaki hassasiyeti verimlilik ve kalitenin yenilikçi yöntemlerle sürekli olarak optimize edilmesini zorunlu kılıyor. Karar verme süreçleri veriye daha fazla bağımlı hale geliyor. Öte yandan artan beklentilere ve zorlayıcı faktörlere rağmen, sektörde bu beklentileri karşılayacak nitelikli insan kaynağını bulmak ve elde tutmak her geçen gün zorlaşıyor.

ATP olarak Zenia markamızla konuk ağırlama sektörünün değişen ihtiyaçlarını karşılamaya, kurumların değişime uyum sağlamalarına yardımcı olmaya ve uyum sağlamanın da ötesine geçerek dönüşüme liderlik etmelerine fırsat tanıyacak yenilikçi teknoloji çözümleri sunuyoruz. Kurumsal müşterilerimizin dijital dönüşüm sürecinde strateji aşamasından başlayarak uçtan uca çözüm ve hizmetler sağlayan stratejik bir BT iş ortağı olarak rol alıyoruz.

Sizinle çalışan markalara ne gibi değerler sunuyorsunuz?

Zenia ile çalışan markalar müşterilerine mükemmel bir deneyim sunabilecekleri BT araçlarına sahip oluyor. Verimlilik ve kalitelerini sürekli olarak analiz etme, yorumlama ve iyileştirmek için yeni yöntemler keşfetme kabiliyeti kazanıyor. Karar verme süreçlerini rafine veri, analiz ve iç görülere dayandırıyor. Nitelikli iş gücü bulmanın her geçen gün zorlaştığı bir sektörde mevcut insan kaynaklarından değer yaratabilecekleri çekirdek alanlarda faydalanıyor. Böylelikle gerçek anlamda insan, müşteri ve rekabet merkezli hale geliyorlar.

ATP olarak 2021 yılında kurumsal müşterilerimize sağladığımız değeri daha da üst seviyeye taşıyabilmek için stratejik bir karar aldık. Müşteri beklentilerini yerinde gözlemlemek, geliştirdiğimiz teknolojileri gerçek ortamda test etmek ve uygulamak için Türkiye’nin yeni gastronomi ve çekim merkezi Galataport’ta bir restoran yatırımı yaptık. Bu restoranda hem çözümlerimizi konuk ağırlama sektörüne tanıtıyor hem de çözümlerimizin sağladığı değeri potansiyel kurumsal müşterilerimize sergileme imkânı buluyoruz.

Öne çıkan ürün ve hizmetleriniz hangileri?

Zenia olarak öne çıkan ürünümüz özellikle zincir hızlı servis restoranlara (QSR, Quick Servis Restaurant) büyük kazanımlar sağlayan Restoran POS (point of sales) yazılımımız. 2022 – 2026 yılları arasında QSR pazarının senelik bileşik %5 büyüyeceği tahmin ediliyor. Zenia Restoran POS ile büyümekte olan bu pazarın Burger King, Popeyes, Arbys, Sbarro, Subway gibi lider global markalarına bulut tabanlı, kapsamlı ve tam anlamıyla bütünleşmiş yazılım hizmetleri veriyoruz.

Zenia Restoran POS, bir restoranın hem Front of House (FoH) olarak ifade edilen müşteri tarafındaki, hem Back of House (BoH) olarak tanımlanan üretim tarafındaki, hem de Online-to-Offline (O2O) olarak adlandırılan restoran dışında gerçekleşen operasyonel ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılıyor. Böylelikle restoranlar önde müşterilerine mükemmel bir deneyim yaşatırken arkada üretim süreçlerini optimum verimlilik ve kalitede yönetebilecekleri bir yazılım platformuna sahip oluyor. Restoran dışında ise ev ve işyerlerinden gelen çok kanallı sipariş taleplerini operasyonlarının doğal bir uzantısı olarak karşılıyor ve en kısa sürede teslim ediyorlar.

Zenia Restoran POS platformunda kasa, muhasebe, stok, tedarik, envanter ve raporlama süreçleri FoH, BoH ve O2O servisleriyle hizmet odaklı bir mimaride birbirleriyle tam olarak entegre bir yapıda çalışıyor. Restoranlar operasyonlarını etkin bir şekilde yönetmek için ihtiyaç duydukları tüm hizmetlere bulut üzerinden, bulutun esneklik, çeviklik ve kaynak optimizasyonu avantajlarından faydalanarak erişebiliyor. Platform, kurumların ihtiyaç duymaları halinde iş sürekliliği, yüksek güvenlik ve yedeklilik için bulut ve ağ mimarisi üzerinde eş zamanlı olarak da çalışabiliyor.

ATP olarak Zenia markamızla stratejik iş ortaklığı kurduğumuz kurumsal müşterilerin tüm BT ihtiyaçlarını uçtan uca sağlıyoruz. Böylelikle kurumsal müşterilerimiz tüm teknoloji çözümlerini tek bir temas noktası üzerinden tedarik etmenin, çözümleriyle ilgili tek bir kanaldan destek hizmetleri almanın yönetimsel kolaylık ve avantajlarına sahip oluyor. Sistemlerin birbiriyle entegrasyonu konusunda endişe etmiyor. Bu strateji doğrultusunda sağladığımız entegre ürün ve hizmetler içerisinde kiosklar, self servis kanallar, dijital menü panoları, mutfak ekranları, kayıp kaçak tespit ve önleme çözümleri, raporlama, analiz, tahminleme ve planlama araçları yer alıyor.

Verdiğiniz hizmetleri rakamlarla ifade edebilir misiniz?

Zenia Restoran POS 2022 yılı itibarıyla, Türkiye ve Çin’in de dahil olduğu 5 ülkede 457 kurumsal müşteriye 2.800’ün üzerinde lokasyonda hizmet sağlıyor. Zenia POS üzerinden yıllık 380 milyonun üzerinde işlem gerçekleştiriyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Zenia O2O ile farklı sipariş kanallarından gelen 120 milyon adet siparişi yönetiyoruz. Ek olarak Galataport’ta her ay 30.000’in üzerinde müşteriyi ağırlıyoruz.

Zenia Kiosk, QR ve Gel Al ile yeni nesil müşteri deneyimi sunuyoruz 

ATP olarak hizmet verdiğimiz konuk ağırlama sektörünün stratejik odağında müşterilere daha iyi dijital deneyimler yaşatmayı amaçlayan yenilikçi ve rekabetçi teknolojiler yer alıyor.

Bu teknolojilerden ilki Android üzerinde geliştirdiğimiz Zenia Kiosk. Zenia Kiosk ile müşterilere sıra beklemeden self-servis hizmet alabilecekleri ve ödeme gerçekleştirebilecekleri alternatif bir dijital kanal sunuyoruz. Zenia Kiosk Android’e ek olarak iOS, Linux and Windows işletim sistemleri üzerinde de çalışabiliyor. Kiosk’larımızı şu anda Galataport restoranımızda devreye aldık. Son tüketicilerden olumlu geri dönüşler alıyoruz. Yakın zamanda sağladığı faydalar ve müşteri deneyimine yaptığı olumlu katkılarla çözümümüzün yurt çapında yaygınlaşacağını düşünüyoruz.

İkinci bir teknolojimiz Zenia Gel Al. Zenia Gel Al ile müşterilere kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarken siparişlerini önceden verebilecekleri dijital bir kanal sağlıyoruz. Böylelikle restoranda yiyecekleri veya paket olarak götürecekleri siparişlerini ödeme ve teslimat için vakit kaybetmeksizin “tam olarak istedikleri zaman” teslim alabiliyorlar.

Son olarak Zenia QR’dan bahsetmek istiyorum. Zenia QR müşterilerin en çok tüketilen ürünleri tablet ve telefonlarına herhangi bir uygulama yüklemelerine gerek kalmadan mobil cihazları üzerinden sipariş edebilecekleri bir hızlı kazanım. Bu çözümle hem müşterilere zaman kazandırıyor hem de cihazına uygulama indirmek ve kurmak istemeyen müşterilere alternatif bir self-servis kanalı sunuyoruz.

Tüm çözümlerimiz Zenia POS ve birbiriyle entegre bir yapıda çalışıyor. Diğer POS çözümleriyle kolaylıkla entegre olabiliyor.

Teknolojik çözümlerinizden yararlanmak isteyen konuk ağırlama sektörü profesyonelleri size nasıl ulaşabilirler?

Teknolojik çözümlerimizden yararlanmak isteyen kurumsal müşteriler bize her zaman www.zeniapos.com internet sitemizden veya info@zeniapos.com eposta adresimizden ulaşabilirler.

Önceki İçerik

ATP’nin 425 Sunucusu Vodafone Business’a Emanet

Sonraki İçerik

”Zenia, restoranların değişen ihtiyaçlarını uçtan uca çözümlerle karşılıyor.”

Bizimle İletişime Geçin!

Çözümi hizmet ve markalarımızla ilgili bilgi almak, teklif talep etmek ve bizimle her konuda iletişime geçmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sonuçlarınız burada görüntülenecek